04 grudzień 2021
Święta Barbara z Nikomedii od lat otaczana jest w Polsce bardzo żywym kultem – to do niej z modlitwą o pomoc zwracają się wierni podczas burz i pożarów. To przede wszystkim patronka trudnej pracy, czyli opiekuje się między innymi górnikami, hutnikami, żołnierzami, rybakami czy marynarzami. Co więcej, św. Barbara jest także patronką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz współpatronką archidiecezji katowickiej.
Kim była i jak żyła święta Barbara? Życiorys warto rozpocząć od tego, że św. Barbara pochodziła z pogańskiej rodziny zamieszkującej miasto Helipolis. Jako młoda dziewczyna została wysłana przez ojca na nauki do Nikomedii, gdzie zainteresowała się chrześcijaństwem. Niestety, gdy ojciec dowiedział się o tym, iż jego córką została chrześcijanką, nie mógł się z tym pogodzić i w ostateczności doniósł na nią do władz, które w tym czasie prześladowały chrześcijan.
W efekcie św. Barbara została uwięziona w wieży. Właśnie tam miał objawić jej się anioł z kielichem i hostią. Według wielu podań święta Barbara zginęła śmiercią męczeńską poprzez ścięcie głowy mieczem w roku 306 lub 307, za panowania cesarza Galeriusza.
Atrybutami św. Barbary z Nikomedii są kielich, księga, miecz, monstrancja oraz pawie (lub strusie) pióro. Bardzo często przedstawiana jest w towarzystwie anioła z gałązką palmową, na tle wieży lub z dwoma mieczami złożonymi u stóp.
03 listopad 2021
1 listopada wspominamy Wszystkich Świętych, czyli tych którzy dostąpili już świętości a My za ich pośrednictwem możemy wypraszać łaski dla Nas, ale także dla tych naszych bliskich, krewnych, przyjaciół i znajomych, których Pan powołał do siebie.
więcej
Rzymskokatolicka Parafia pw. Św. Rocha
Mroczków gm. Bliżyn