01 wrzesień 2019
28 sierpnia 2019 roku liczna grupa dzieci wraz z opiekunami brała udział w zorganizowanej przez księdza Proboszcza Krzysztofa Sieczkę wyprawie do Jaskini Raj. Na twarzach małych odkrywców dało się zauważyć mieszane uczucia. Z jednej strony mieli ochotę na badanie przeszłości ale byli także pełni obaw przed wejściem do ciemnej groty i ewentualnego spotkania z mrocznymi nietoperzami.
Bardzo szybko przekonaliśmy się, że wszystkie obawy były bezpodstawne. Wnętrze jaskini okazało się miejscem magicznym. Jej krasowy świat powstał w wapieniach, skałach podatnych na rozpuszczanie. Powoli, przez miliony lat wody atmosferyczne zakwaszone dwutlenkiem węgla przedostawały się w głąb wzgórza, budując korytarze i komory o łącznej długości 240 m. W surowym klimacie jaskinia dawała schronienie licznym zwierzętom: niedźwiedziom jaskiniowym, hienom, wilkom i polarnym lisom. Dookoła jaskini pasły się stada mamutów, reniferów, dzikich koni. Jaskinia była także schronieniem dla łowczych - neandertalczyków. O ich pobycie wewnątrz jaskini świadczą liczne odnalezione narzędzia kamienne: rylce, zgrzebła, drapacze a także szczątki zwierząt.
Z czasem do jaskini wtargnęła woda i straciła ona swych mieszkańców. Wtedy , w wyniku wytrącania się węglanu wapnia powstała szata naciekowa stanowiąca wnętrze dzisiejszej jaskini. Obecnie pieczara jest pełna licznych kolorowych: stalaktytów (sople zwisające z sufitu), stalagmitów (sople wyrastające z ziemi) a także kolumn czyli połączenia stalaktytów i stalagmitów. Najpiękniejsze formy przybierają kształt harfy , które przepuszczają promienie światła, potwierdzając kruchość wyrzeźbionych przez naturę konstrukcji. Ponadto, nacieki przybierają kształty draperii, warkoczy, grzebieni, żeber i zasłon. Byliśmy zaskoczeni gdy pan przewodnik powiedział, że centymetr stalaktytu powstaje przez około 100 lat a stalagmitu dwa razy dłużej.
Bardzo dziękujemy księdzu proboszczowi za zorganizowanie wyprawy. Dzięki niej mieliśmy okazję przenieść się w głąb Ziemi w czasy epoki lodowcowej. Dzięki wycieczce dowiedzieliśmy się wielu cennych informacji, które zapamiętamy na wiele lat.
tekst i zdjęcia: Monika Gruszczyńska
08 wrzesień 2019
Uroczystą mszą dożynkową podziękowaliśmy Bogu za tegoroczne plony.
więcej18 sierpień 2019
VI Parafialny Festyn Rodzinny w parafii Mroczków zgromadził tłumy mieszkańców na dobrej zabawie, pysznym jedzeniu i przy olbrzymich emocjach związanych z losowaniem ponad siedemdziesięciu nagród ufundowanych przez mieszkańców dla mieszkańców.
więcej
Rzymskokatolicka Parafia pw. Św. Rocha
Mroczków gm. Bliżyn