08 styczeń 2017
Wystąpienie ksiedza Proboszcza Krzysztofa Sieczki podczas mszy Jubileuszowej z okazji 60 rocznicy powstania Parafii Św. Rocha.
"My, niżej podpisani mieszkańcy gromady Mroczków, Płaczków, Górki, Pięty, Sobótka i Rędocin zwracamy się z prośbą o przydzielenie nam księdza w gromadzie Mroczków gm. Płaczków”.
Czcigodny księże Biskupie, DrodzyBracia i Siostry, tak zaczyna się podanie jakie w 1953 roku do J.E ks. Biskupa Sandomierskiego Jana Lorka zawieźli przedstawiciele wyżej wymienionych miejscowości. Ks. Bp. Jan Lorek wyraził zgodę i przydzielił w 1954 roku ks. Tadeusza Bieganowskiego do organizowania struktur parafialnych, a 8 stycznia 1957 r, wydał dekret erygujący nową Parafię Św. Rocha w Mroczkowie. Dekret ten wchodził w życie w niedzielę Chrztu Pańskiego, a więc dokładnie 60 lat temu.
Dlatego też dziś, kiedy przypominamy sobie dzień naszego chrztu, chcemy też świętować uroczyście Jubileusz 60 - lecia utworzenia naszej Rodziny Parafialnej.
Przez ten czas nasza parafia prowadzona była przez ks. Tadeusza Bieganowskiego, pierwszego proboszcza, któremu oddaliśmy dziś cześć przez modlitwę przy jego grobie. W czasie jego pasterzowania w Mroczkowie organizowano życie parafialne, budowano plebanię, zakładano cmentarz parafialny, tworzono wspólnoty duszpasterskie, poświęcono dzwony
i dostosowywano kościółek Św. Rocha do ilości wiernych przez jego rozbudowę. W czasie jego posługi parafia przeżyła pierwsze nawiedzenie kopii Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i myślano też o budowie nowej świątyni, by wszyscy wierni mogli się pomieścić.
Gdy ks. Bieganowski zapadł na zdrowiu do parafii w 1985 roku został przydzielony ks. Antoni Kochanowski, który podjął tę myśl i w 1985 roku, 6 lutego złożył podanie do Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach
o pozwolenie na budowę nowego kościoła. W 1988 roku na fundamentach nowej świątyni odprawiono pierwszą mszę świętą podczas, której wmurowano Akt Erekcyjny nowej świątyni. Mimo kłopotów i trudności jakie pojawiały się z materiałami, budowę ukończono i 10 października 1999 roku dedykowano nowy kościół Najświętszej Maryi Matce Nieustającej Pomocy. Konsekracji dokonał ks. Biskup Stefan Siczek. W 2014 roku po długoletniej służbie ks. Antoni Kochanowski odszedł na emeryturę. Za jego pasterzowania parafia przeżywała w 1986 roku nawiedzenie Relikwii Krzyża Świętego i po raz drugi w roku 2006 nawiedzenie kopii Obrazu M.B. Częstochowskiej.
Czcigodny księże Biskupie, Drodzy Bracia i Siostry nie sposób przekazać 60 letniej historii w krótkim czasie dlatego bardzo serdecznie zapraszam do zwiedzenia wystawy poświęconej Parafii Św. Rocha i poszerzenia swojej wiedzy historycznej o naszej parafii.
Pragnę podkreślić wielkie zaangażowanie i ofiarność całej rodziny parafialnej w opiekę i dbałość o zabytkowy kościół Św. Rocha i nowy kościół w którym modlimy się każdego dnia. Dbałość o Dom Boży przejawia się także w rozwoju życia duchowego i duszpasterskiego. W parafii od samego początku istnieją wspólnoty Kół Żywego Różańca, skupiające obecnie 120 osób. Rozwija się też służba liturgiczna ołtarza, w której służą zarówno dzieci, młodzież jak i ojcowie oraz dziadkowie. Działa Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, schola dziecięca, a dzięki posłudze szafarza rozwija się duszpasterstwo chorych.
Z parafii do służby bożej zostali powołani: ojciec Eugeniusz Misiowiec - Orionista, siostra Agata Misiowiec, ojciec Jakub Zieliński – Redemptorysta oraz ks. Jacek Pałosz.
15 styczeń 2017
Jak co roku członkowie Kół Żywego Różańca spotkali się na tradycyjnym opłatku. Spotkanie poprowadził ks. Proboszcz Krzysztof Sieczka.
więcej08 styczeń 2017
Koncert Eleni uświetnił obchody Jubileuszu 60-lecia powstania Parafii Św. Rocha. W jej wykonaniu usłyszeliśmy najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, a także kolędę grecką, nie zabrakło również jej największych przebojów.
więcej
Rzymskokatolicka Parafia pw. Św. Rocha
Mroczków gm. Bliżyn