04 czerwiec 2015
Dziś Boże Ciało - to uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu, jej głównym punktem jest procesja. Boże Ciało to jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki.
Boże Ciało w Polsce obchodzone jest od 1320 roku. Wierni w czwartek, zawsze 60 dni po Wielkanocy, szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa.
Święto zawdzięczamy błogosławionej Juliannie z Cornillon (1193–1258), opatce z klasztoru Augustianek w Mont Cornillon koło Liége, która ujrzała jasną tarczę z widoczną ciemną plamą. Pod wpływem tego widzenia miejscowy biskup Robert zarządził świętowanie uroczystości Ciała i Krwi Chrystusa dla diecezji Liége.
Powiernik i spowiednik Julianny, archidiakon Liége, Jacques Pantaleon z Troyes, późniejszy papież Urban IV, bullą „Transiturus" w roku 1264 ustanowił to święto dla całego Kościoła. Na papieską decyzję wpłynął także cud związany z Eucharystią we włoskiej miejscowości Bolsena, gdzie w 1263 roku hostia w rękach wątpiącego księdza zaczęła krwawić. Obrus pod kielich (korporał), na który wówczas spadły krople krwi, przechowywany jest do dziś w katedrze w pobliskim Orvieto.
W Polsce jako pierwszy polecił obchodzić to święto biskup Nankier w diecezji krakowskiej w 1320 roku. W naszym kraju, ale także w niektórych częściach Włoch czy Ameryki Łacińskiej obchody świętą wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty z każdej z Ewangelii związanej tematycznie z Eucharystią.
Dlaczego temu świętu towarzyszy procesja? W drugiej połowie XIII wieku, podczas procesji niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem, nawiązując w ten sposób do zwyczaju zabierania w podróż Eucharystii dla ochrony przed niebezpieczeństwami. W XV wieku procesje eucharystyczne urządzano w Niemczech, gdzie łączono je z modlitwą błagalną o odwrócenie nieszczęść i dobrą pogodę, w Anglii, Francji, północnych Włoszech i w Polsce, od czasu zakwestionowania tych praktyk przez reformację, udział w procesji traktowano jako publiczne wyznanie wiary i tak jest do dziś.
W naszej parafii procesja tradycyjnie przeszła do czterech ołtarzy przygotowanych przez sołectwa Płaczków, Mroczków, Rędocin i Sobótka oraz Górki. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała radosnemu przeżywaniu święta. W czasie mszy św. poświęcony został nowy baldachim, ufundowany przez parafię, który nieśli artyści ludowego zespołu "Sobótka". W organizację procesji zaangażowani byli także członkowie Kół Żywego Różańca, Strażacy, dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami, młodzież Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Chór Klubu Emerytów z Mroczkowa, a swoją wiarę i cześć Najświętszemu Sakramentowi wyrazili licznie przybyli parafianie.
12 lipiec 2015
Rajd rowerowy na Świnią Góre zgromadził rekordową liczbę uczestników. Kolumna 60 rowerzystów rozciągnęła się na dystansie ponad pięciuset metrów. Uczestnicy w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat, w czasie trzech godzin pokonali dystans 23 km.
więcej31 maj 2015
W słoneczne niedzielne popołudnie 50 osobowa grupa rowerzystów prafii Mroczków wyruszyła pod przewodnictwem księdza proboszcza Krzysztofa Sieczki na trasę Rodzinnego Rajdu Rowerowego.
więcej
Rzymskokatolicka Parafia pw. Św. Rocha
Mroczków gm. Bliżyn